Beta hCG Gebelik Testi Yüksekliği Nedir?

Bu içeriğimizde  Beta hCG Gebelik Testi Yüksekliği Nedir? Ne Anlama Gelir? sorusunun cevabını açıklamaya çalışacağız.

Beta hCG gebelik hormonu yüksekliği ne anlama gelir


Beta hCG gebelik olup olmadığını anlamamıza yarayan bir hormondur. Gebelik oluşması nedeni ile plasenta tarafından salgılanmaktadır. Beta hcg yüksekliği nedir? Beta hcg yüksekliği ne anlama gelir? Sizler için bu yazımızda bu konuyu ele aldık.

Beta hCG hormonunun belli bir değerin üstüne çıkması durumunda genellikle hamilelikten söz edilir. Ancak beta hCG değerinin yüksek çıkması tek başına gebeliğin sağlıklı olduğunu ispat edemez. Bunu ayırt edebilmek için testin 48-72 saat aralıklarla tekrarlanması ve değerlendirilmesi gerekir. Bu ölçümlerde 2 kat artış var ise gebelik sağlıklı anlamına gelmektedir. (Beta hCG  gebelik hormonu kaç kat artmalıdır sorusunun detaylı cevabı için tıklayabilirsiniz.)

Beta hCG değerinin normal değerler içerisinde olmayıp oldukça yüksek çıkmasının farklı nedenleri olabilir. Bunlardan ilki mol gebeliktir. Bu duruma halk arasında üzüm gebeliği de denmektedir. Mol gebelik olması durumunda beta hcg oldukça yükselir. Mol gebelikte hamilelik oluşur fakat genetik sebeplerden dolayı gebeliğin devamı sağlanamaz.

Beta hCG değerinin normal değerler içerisinde olmayıp oldukça yüksek çıkmasının bir diğer nedeni ise çoğul gebeliktir .Anne adayı gebe olduğunu öğrenince ilk etapta bu durumu pek düşünmez. Fakat beta hcg artışını2-3 gün aralıklarla kontrol ettiklerinde ve artışın fazla olduğunu gördüklerinde bu durumdan şüphelenebilirler. Çünkü ikiz veya üçüz gebeliklerde beta hcg artışı normal sınırlar içerisinde olmayıp artış kat kat daha fazla gerçekleşebilir.

Beta hCG yüksekliğinin bir başka nedeni ise gebelik haftasının yanlış hesaplanmasıdır. Bunun dışında down sendromu, karaciğer tümörü, düşük vb. sebeplerde beta hCG yükselmesine sebep olabilir. Bu nedenle beta hCG değerlerini mutlaka kontrol edilmesi ve eğer şüpheli bir durum var ise mutlaka dikkat ve titizlikle incelenmelidir.

 Sağlıklı ve mutlu bir gebelik geçirmeniz dileğiyle…


Yorumlar