Beta hCG Gebelik Testi Ne Zaman Yapılmalıdır?


Beta hCG gebelik testi ne zaman yapılmalıdır?

Gebelik düşünen veya gebelik şüphesi olan kadınların en çok merak ettikleri sorulardan biri Beta hCG gebelik testinin ne zaman yapılması gerektiğidir. Bu konuda bazı kadınlar oldukça aceleci davranmakta ve bir an önce gebelik olup olmadığını öğrenmek isterler. Fakat bu konuda biraz daha sakin kalabilmek gerekmektedir.

Beta hCG gebelik testi ne zaman yapılmalıdır sorusuna sizler için cevap aradık ve bu yazımızı oluşturduk.  Öncelikle bu testi yapmak için en uygun zaman belirlenmelidir. Aksi halde yanlış sonuçlara ve sonrasında yanlış sonuçtan kaynaklı anne adayının hayatında bir takım olumsuzluklara neden olabilir. Bu nedenle bu yazımızı dikkatle okumanızı tavsiye ederiz.

Beta hCG gebelik testi kadınların hayatında oldukça önemli bir yere sahiptir. Bazen çıkan sonuç kadınları oldukça mutlu ederken bazen beklemedikleri ve planlamadıkları bir zamanda karşılarına bir sürprizin çıkmasıyla hayatlarında karışıklığa sebep olabilir. Fakat ne olursa olsun hayatlarında unutamayacakları bir an olarak kalacaktır.

Beta hCG kanda gebelik testi ne zaman yapılmalıdır?

Beta hCG gebelik kan testi en erken cinsel ilişkiden 11-12 gün sonrasında yapılmalıdır. Çünkü bu süreden önce Beta hCG değeri kanda tespit edilemeyebilir. Çünkü Beta hCG hormonu embriyonun rahime yerleşmesinden sonra salgılanmaya başlar. Embriyonun rahme yerleşmesi ise 6-10 gün süre alır. Bu nedenle Beta hCG yani gebelik hormonunun kana geçmesi belli bir zaman alır. Bu süre de yaklaşık olarak döllenmeden sonra 11-12 güne denk gelmektedir. Daha öncesinde yapılan kan testlerinde hamilelik oluşsa dahi Beta hCG gebelik hormonu tespit edilemeyebilir. Bu da acele edildiği için yanlış sonuç alınmasına ve devamında anne adayının gebelik yokmuş gibi hareket etmesine ve bazı olumsuz sonuçlara neden olabilir. Bu konuda anne adayının dikkatli olması oldukça önemlidir.

Beta hCG idrarda gebelik testi ne zaman yapılmalıdır?

Beta hCG gebelik testi yapmanın diğer bir yöntemi ise idrarda gebelik testi yapmaktır. Bunun için eczanalerde satılan gebelik testi almak ve evde uygulamak yeterlidir. (Bu testin nasıl yapılacağını merak ediyorsanız tıklayabilirsiniz.)

Beta hCG idrar gebelik testi kan testine göre daha geç sonuç veren bir yöntemdir. Çünkü embriyonun rahme yerleşmesi yaklaşık olarak 6-10 gün zaman alır. Beta hCG hormonu ancak bu süreden sonra kana geçer. Beta hCG kana geçer geçmez idarara geçmez. İdrarda Beta hCG tespiti kana karışmasından belli bir zaman sonra idrara geçer. Bu nedenle evde idrarda gebelik testi yapılacaksa test zamanı beklenen adet tarihinin gecikmesinden sonra olmalıdır. Eğer adet gecikmesinden 1-2 gün sonra yapılan test negatif çıktıysa ancak hala gebelik şüphesi varsa test 1 hafta sonra tekrarlanmalıdır. Yine test negatif çıkarsa gebelik yok demektir.  Evde yapılan idrar testi pozitif çıkarsa gebeliği teyit etme amaçlı mutlaka kan vermenizi ve Beta hCG hormonunuza en yakın hastane veya sağlık ocağına başvurarak baktırmanızı tavsiye ederiz.  Çünkü bazen evde yapılan gebelik testleri yanlış çıkabilmektedir. Ancak kanda yapılan test eğer doru zamanda yapıldı ise yanlış çıkma gibi bir durum söz konusu değildir. Kan ile Beta hCG gebelik testi sizi sonuca ulaştıracak en kestirme yoldur.

Sağlıklı ve mutlu bir gebelik geçirmeniz dileğiyle...


Yorumlar