Beta hCG Gebelik Testi Nasıl Yapılır? Gebelik Olması İçin Beta hCG Kaç Olmalıdır?

Beta hCG gebelik olup olmadığını anlamaya yarayan bir hormondur. Gebelik var ise kadının vücudunda salgılanmaya başlar ve hızlı bir şekilde artışını sürdürür.O halde gebelik testi nasıl yapılır, gebelik olup olmadığı nasıl anlaşılır sorularının cevabını gelin birlikte inceleyelim.Birçok çift anne ve baba olmanın hayalini kuramaktadırlar. Anne ve baba olmak bu hayatta en güzel duygulardandır hiç şüphesiz. Özellikle anne olmayı isteyen kadınlar adet döngülerini, yumurtlama takvimlerini ve vücundaki ilşki sonrası belirtileri takip etmektedirler. Bu belirtiler adet gecikmesi, gebeliğin erken haftalarında başlayan mide bulantıları ve göğüs hassasiyeti vb. durumlar olmaktadır. Gebeliğin olup olmadığını özellikle kadınlar merakla beklemektedirler. Bunu öğrenmenin iki çeşitli yolu vardır. Şimdi bu yazımızda size beta hcg gebelik testinin nasıl yapılacağını anlatacağız. Gebelik olması için beta hCG değerinin kaç olması gerektiği sorusuna cevap vereceğiz.

Kadınların gebe olup olmadığını anlaması için iki çeşit yol vardır.

1. Eczanelerde Satılan Gebelik Test Kiti İle

Beta hCG Gebelik Testi İdrar Tahlili Resmi


Bunlardan birincisi eczanelerde satılan gebelik testini alarak evde idrar yolu ile beta hCG hormonunun idrarda olup olmadığını test etmektir. Çünkü eğer gebelik varsa beta hCG hormonu kandan sonra idrara da geçiş yapacak ve idrar test kiti de bunu tespit edecektir. İdrar testi genellikle çift kırmızı çizgi çıkarsa pozitif, tek kırmızı çizgi çıkarsa negatif yani hamile değilsiniz anlamına gelmektedir.Bunun için öncelikle idrar testinizi sabah aç karna ve sıkışık idrarınızla yapmanızı tavsiye ederiz. Çünkü yoğun olmayan idrarınızda beta hCG tespiti daha zor olmaktadır. İdrarınızın rengi ne kadar koyuysa ve idrarınız ne kadar yoğunsa beta hCG nin tespiti de o kadar kolay olacaktır. Her testin yöntemi farklı olabilir. Elinizdeki idrar gebelik testinde testi nasıl yapacağınız belirtilmiştir. Öncelikle onu okumadan lütfen testi yapmayınız. Ancak genellikle evdeki gebelik testleri şu mantıkla çalışmaktadır.Yoğun idrarınızdan temiz ve kuru bir kaba bir miktar alın. Test çubuğuyla bu kaptan yaklaşık 3-4 damla idrarınızı testin ilgili kısmına damlatmanız ve sonrasında beklemeniz gerekmektedir. Bu bekleme süresi 10 dakikayı geçmemelidir. Bu süre dışında çıkan sonuçlar hatalı olabilir. Bu süre sonunda tek kırmızı çizgi çıkarsa test negatiftir yani gebe değilsiniz anlamına gelmektedir. Eğer negatif çıkması durumunda yine de gebelik olduğunu düşünüyorsanız birkaç gün sonra yeni bir test alarak yeniden testi tekrarlayabilirsiniz. İki kırmızı çizgi çıkması durumunda ise test pozitif yani gebelik var anlamına gelmektedir. Bu çizginin ikincisi çok net olmasa da biraz silik olsa dahi beta hCG hormonunu idrarınızda tespit ettiğini gösterir. Ancak emin olmak için mutlaka kan testi yaptırmanızı tavsiye ediyoruz.

2. Kan Tahlili İle

Beta hCG Gebelik Testi Kan Tahlili Resmi


Beta hCG testi nasıl yapılır sorusunun bir diğer cevabı ise kan yolu ile gebelik testi yapılmasıdır. Bu yöntem en doğru yöntemdir. Çünkü gebelik varsa ilişkiden 11-12 gün sonra mutlaka kanda beta hCG hormonu tespit edilecektir. Bunun için yapmanız gereken en yakın hastane veya sağlık ocağına başvurarak gebelik şüphenizin olduğunu ve kanda gebelik testi yaptırmak istediğinizi ilgililere belirtmektir. Sizden uygun şartlarda kan alacaklar ve kanınızda beta hCG hormonunun olup olmadığına bakacaklardır. Testin sonucunu birkaç saat içerisinde alabilirsiniz. Eğer kanda beta Hcg hormonunuz 0-5 değerinden yüksekse gebelik durumundan söz edilebilir. Ancak gebeliğin sağlıklı olup olmadığı ve sürecin olumlu veya olumsuz ilerleyeceği bu aşamada maalesef bilinmemektedir. Bu nedenle eğer kan testi sonucunda eğer gebelik durumu var ise en kısa sürede kendinize bir kadın doğum uzmanı doktoru bulmanızı ve onun istediği tahlil ve tetkiklerle sürecinizi ilerletmelisiniz.

Sağlıklı ve dilediğiniz gibi bir gebelik geçirmeniz dileğiyle...

Yorumlar