Beta hCG Nedir? Beta hCG Ne Demek?

Beta hCG hamileliğin ilk zamanlarından itibaren vücudumuzda salgılanan bir hormondur. Beta hCG Nedir? Beta hCG Ne işe yarar? Beta Hcg Ne demektir? Bu yazımızda size bu soruların cevaplarını ve Beta hCG hormonu ne demektir, genel hatlarıyla anlatmaya çalışacağız.Gebelik düşünen çiftler ilişkiye girdikten sonra heyecanla gebelik haberi almak için gün saymaktadırlar. Bunu öğrenebilmek için genellikle adet gecikmesini beklerler. Adet gecikmesi olması durumunda ya da bazı anne adayları adet gecikmesini beklemeden o ay gebe kalıp kalmadıklarını öğrenmek isterler. Bu özellikle kadınlar için oldukça stresli ve heyecanlı bir süreçtir. Bu yüzden gebelik olup olmadığını öğrenmek adına ya hastaneye başvurarark kan verirler ya da evde kendileri eczaneden aldıkları idrar kitleri ile gebe olup olmadıklarını anlamaya çalışırlar. İşte Beta hCG dediğimiz konu aslında tam da burada devreye girmektedir. Kadınlar gebelik için kan verirken veya idrar kitinde çift çizgiyi görmeyi umut ederken aslında Beta hCG hormonunu tespit etmeye çalışmaktadır.

Beta hCG nedir sorusunun cevabına gelecek olursak Beta hCG hormonu gebelik için istenen en temel tahillerdendir. Beta hCG, kadında gebelik olması durumunda plasenta tarafından üretilen bir hormondur. Kadının vücüdunda sperm ve yumurtanın döllenmesinden itibaren birkaç gün içerisinde beta hCG hormonu salgılanmaya başlar. Bu nedenle gebelik süphesi olan kadınlar hamile olup olmadıklarını anlamak için idrar veya kanda Beta hCG hormonunu ölçtürmektedirler. Beta hCG döllenmeden yaklaşık 11 gün sonra kanda tespit edilebilir seviyeye gelmektedir. Birkaç gün sonrasında ise idrarda da tespit edilebilir düzeye gelecektir. Beta hCG hormonun değeri gebe olmayan bir kadında 0-5 mlU/ml değerleri arasındadır. Bu değerden yüksek çıkması durumunda gebelik varlığından söz edilebilir. Fakat gebeliğin sağlıklı olup olmadığı ve devam edip etmeyeceği 2-3 gün aralıklarla yapılacak Beta hCG testi ile çıkan sonuçlara göre değerlendirilir.

Beta hCG artışı ne şekilde olmalıdır? Bilgi almak için tıklayınız. Ayrıca Beta Hcg hormonunun çıkan değerine göre gebelik haftası yaklaşık olarak belirlenebilir. Bunu sizlerle 1-6 haftalık gebelikte beta hCG değeri kaç olmalı adlı yazımızda ayrıca detaylı olarak burada paylaştık.

Beta hCG hormonu gebelik için oldukça önemli bir hormondur. Bu nedenle takibinin düzenli yapılması ve riskli bir durum varsa geç kalınmadan müdahale edilmesi gerekmektedir. Bu nedenle gebelik şüpheniz varsa en yakın hastaneye veya sağlık ocağına giderek kan vermenizi veya adetiniz geciktiyse eczaneden test kiti almanızı öneririz. Beta hCG hormonu sayesinde gebelik olup olmadığını çok kısa bir süre içerisinde öğrenebilirsiniz. Bu arada şunu belirtmeliyiz ki bunu öğrenmenin en iyi yolu kanda gebelik testi yaptırmaktadır. Hastaneye veya sağlık ocağına gittiğinizde sizden kan alacaklar ve sonucu sizinle birkaç saat gibi kısa bir süre içerisinde sizinle paylaşacaklardır. Beta Hcg hormon testi sonucunuzda gebelik var ise kadın doğum doktorunuzdan randevu alarak sürecinizi doktorunuzla birlikte takip etmeniz en doğrusu olacaktır.

Sağlıklı ve dilediğiniz gibi bir gebelik geçirmeniz dileğiyle...

Yorumlar